Kas yra ekranizacija-adaptacija?

Šiandien pabūsiu knygų vagimi, kuris vagia tik tas idėjas, kurias jau matė kino ekrane arba kurias tik vėliau suko kino projektoriuje. Kitaip tariant kas, tos adaptacijos ir ekranizacijos? Gal jau ne kartą girdėjote pasakymą: knygos virtusios filmais. Esu kino mechanikas, kurio projektorinėje pilna senų knygų ir senų kino juostų. Aš žinau kurios knygos virto filmais. Ar kino adaptacija tokia paslaptinga ir sudėtinga? Anksčiau literatūros kūrinius perkeldavo į sceną, o šiuo metu mūsų vizijos ir fantazijos virsta filmais. Negaliu sudėti visų įmanomų literatūros adaptacijų, todėl pristatysiu bent penkias dažniausias.

Kas yra ekranizacija-adaptacija?

Penki adaptyviausi autoriai ir jų romanai kino industrijoje:

Adaptacija ar ekranizacija, kaip pavadinsi taip nepagandinsi. Kino istorijoje literatūra užima svarbią poziciją. Kol nebuvo profesionalių scenaristų, kino kūrėjai rėmėsi talentingais romanistais. Jei Nikolas Sparkas yra vienas iš populiariausių romantinio kino rašytojų ir jo istorijos labai dažnai virsta filmai, tai kokie klasikiniai rašytojai užkariavo kino kūrėjų ir žiūrovų širdis.

Kol mes vis dar ginčijamės kas geriau: knyga ar filmas, geriausių adaptacijų sąrašas pamažu pildomas. Holivudo (ir ne tik) kūrėjai stebi literatūros topus ir skuba adaptuoti fenomenaliausias ir populiariausias istorijas. Vienos istorijos virsta filmais, sagomis, trilogijomis, o kitos kultiniais TV serialais.

Kokie rašytojai kino industrijoje yra mylimiausi ir mėgiamiausi?

Pamirškite Stepheną Kingą, Ianą Flemingą ir Jane Austin. Taigi, kurių autorių darbai kino ekranuose pasirodė dažniausiai?

Avono bardas Williamas Shakespeareas

Nenuostabu kad literatūros klasikas patenka į šio sąrašo viršų. Jo kūrinių adaptacija pati skaitlingiausia. Virš 800 kino filmų, sukurtų pagal Shakespearo pjeses. Kasmet šis skaičius tik didėja. Rodos šis Avono dainius niekados neišeis iš kino ekranizacijų “mados”. Šio soneto karaliaus ar princo istorijos suteikė progą tiek aktoriams, tiek ir kino kūrėjams parodyti visą įmanomą kūrybingumą ir talentą.

Žinoma “Hamleto” pjesė pati populiariausia. Tokie didingi aktoriai kaip Seras Laurenceas Olivier, Melas Gibsonas, Kennethas Branaghas ir Ethanas Hawkeas išnaudojo progą ir suvaidino visų aktorių geidžiamiausią vaidmenį. Žino sąrašas ilgesnis, tačiau šių aktorių pasirodymai įspūdingiausi. Be to Kennethas Branaghas yra tikras Shakespeareo kūrybos fanatikas. Jo karjeroje tikrai ne viena Shakespearo pjesių adaptacija. O kas gali pamiršti tragišką dviejų veroniečių meilės istoriją? Nesvarbu ar “Romeo ir Julietos ” istorija modernizuota, ar kūrėjai aklai seka tariama “autentika”, dviejų įsimylėjėlių likimas mus vis dar masina, pravirkdo ir žavi.

Antonas Chechovas

Rusų literatūros genijaus, A. Chechovo kūryba vienija apie 300 skirtingų kino kūrėjų. Kad ir kaip būtų keista matyti Chechovą, romanų adaptacijų topų viršuje, jo specifinis rašymo stilius, stiprios istorijos ir Stanislavkiško vaidybos metodo įtaka įkvėpė garsiausius Holivudo aktorius: Marloną Brando, Robertą De Niro, Al Pacino ir kitus “Aktorių studijos” absolventus.

Viena geriausių Chechovo adaptacijų, prancūzų režisieriaus Louis Malle “Dėdė Vania”. Šiame filme aktorinį talentą ir Chechovo kūrybos supratimą demonstravo tokie garsūs to meto aktoriai kaip Julliane Moore, Wallace Shawn, Andre Gregory, Brook Smith.

Charlesas Dickensas

Charlesas turėjo daug lūkesčių kaip ir kino kūrėjai nusprendę ekranizuoti didžiojo anglų literatūros klasikos kūrinius. Iš 300 Dickenso kūrinių adaptacijų, bent 20 yra paremtos ar bent įkvėptos “Kalėdų Giesmės”. Žinoma, kiekvienas režisierius kūrė savas giesmes apie garsųjį Skrudžą.

Greta šykštaus Skrudžo, kino kūrėjai pamėgo ir kitas Dickenso herojų istoriją. Ne kartą kino ekranuose pasirodė “Oliveris Twistas”, “Didžiųjų lūkesčių” herojai, paslaptingasis “Nickolas Nickelby”.

Jo vardas buvo kaip Edgaro Allano Poe

Kitas anglų dainius, gotikinių siaubo istorijų kūrėjas, Edgaras Allanas Poe, įkvėpė tiek rimtus, tiek pamišusius kino kūrėjus. Vienas iš pirmųjų trumpų Timo Burtono filmukų “Vincentas”, įkvėptas ne ko kito, o garsiojo Poe. Šio rašytojo kūryba savu laiku gąsdino skaitytojus, kaip kad šiuo metu gąsdina siaubo romanų kūrėjas Stephenas Kingas. Poe istorijos ekranizuotos daugiau kaip 200 kartų. Žinoma populiariausia adaptacija paremta romanu apie juodąjį “Varną”.

Stuarto Gordono epizodas “Juoda katė” pasirodė TV laidoje ” Siaubo meistrai”. 2012 metais Johnas Cusackas suvaidino vieną iš pagrindinių Poe atler ego, rašytoją, kurio siaubo istorijos tampa kriminaline realybe.

Roberas Louisas Stevensonas

Galbūt ne visiem Roberto Louiso Stevensono pavardė girdėta, tačiau gėda nežinoti dar vieno literatūros klasiko. Kaip praktikuojantys knygų vagiliai (beveik kaip aš) privalot atsiminti tokias garsias istorijas kaip “Lobių sala”, “Pagrobtasis” ir žinoma “Nepaprasta daktaro Džekilo ir misterio Haido istorija”.

Daugiau kaip 200 adaptacijų ir geriausios ekranizacijos. Džekilo ir Haido istorija įkvėpė ir kitokią versiją. “Mary Reilly” įsimylėjo dvigubos tapatybės žudiką.

Tai tik keletas rašytojų, kurių knygos virto filmais. Prie knygų vagies išpažinčių kartais sugrįšiu, nes dar tiek neišnarpliotų literatūrinio kino istorijų.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *