Jackie Chan

Būsimasis Jackie Chanas, viena populiariausių asmenybių pasaulyje, gimė 1954 m. balandžio 7 d. Honkonge. Jis buvo vienintelis vaikas šeimoje. Šeima gyveno skurdžiai, bet duonos kąsniui užteko: tėvas Charlie dirbo virėju, o mama Lee-Lee tarnaite Prancūzijos ambasadoje.

Vaidino

2008

Kung Fu Panda (2008)

- Master Monkey (įgarsinimas)
1998

Piko valanda (1998)

- Yan Naing Lee
2001

Piko valanda 2 (2001)

- Yan Naing Lee
2007

Piko valanda 3 (2007)

- Yan Naing Lee
2011

Kung Fu Panda 2 (2011)

- Monkey (voice)
2016

Kung Fu Panda 3 (2016)

- Monkey (voice)
1998

Kas aš esu? (1998)

- Lee / Who am I
2016

Praleisti (2016)

- Bennie Chan
1982

Karalius drakonas (1982)

- Lung / Dragon Ho
2024

Kung Fu Panda 4 (2024)

- Master Monkey (voice)
2010

Mažasis didysis karys (2010)

- The Liang soldier

Režisierius

1998

Kas aš esu? (1998)

- Režisierius
1982

Karalius drakonas (1982)

- Režisierius

Scenaristas

2010

Mažasis didysis karys (2010)

- Scenarijaus autorius
1998

Kas aš esu? (1998)

- Scenarijaus autorius
1982

Karalius drakonas (1982)

- Scenarijaus autorius

Prodiuseris

2023

Mirtinas susidūrimas (2023)

- Prodiuseris
2016

Praleisti (2016)

- Prodiuseris

Jackie lankė Nah-Hwa pradinę mokyklą Honkonge, tačiau dideliais gabumais mokslams nepasižymėjo: jo vienmečiams perėjus į trečią klasę, Jackie vis dar laikė pirmos klasės egzaminus. Tai laiku pastebėjo berniuko tėtis ir jį, tuo metu jau septynmetį, užrašė į Kinijos dramos akademiją. Pirmas apsilankymas dramos mokykloje vaikui paliko neišdildomą įspūdį (įvairaus amžiaus vaikai, žaidžiantys su kardais ir pan.) ir nuo to laiko Jackie Chanas niekada nebegrįžo prie teorinių mokslų. Ir šiandien, nors šneka 7-iomis kalbomis, Jackie Chanas sunkiai rašo ir skaito.


Sekančius 10 metų Chanas, tuo metu pasivadinęs Yuen Lo, mokėsi dramos mokykloje: nuo sutemų iki aušros sunkiai treniruodavosi ir kentė griežtą mokytojo Yu Jim-Yuen ranką.

Karjeros pradžia

Jackie Chan
Jackie Chan

Laikui bėgant darėsi aišku, kad žmonės vis dažniau pramogai renkasi kiną, o ne teatrą. Dramos mokykla pradėjo leisti savo vyriausiuosius mokinius dirbti kaskadininkais ar masuote žanriniuose kung-fu filmuose. Po keleto metų Jackie Chanas nusprendė savarankiškai pradėti kaskadininko karjerą.


Neilgai trukus jį pastebėjo ir pradėjo kviesti atlikti įvairiausius kaskadinius triukus mažuose filmuose. Kadangi prodiuseriai kruopščiai taupydavo filmo pinigus, visus triukus Jackie Chanas atlikdavo be jokios virvių ar tinklų apsaugos. Kai Chanas pradėjo uždirbti padoresnius pinigus, prasidėjo „laukinis“ jo gyvenimo etapas: nuolatiniai vakarėliai, alkoholis ir azartiniai lošimai. Tuo metu jis buvo net įgyjęs pravardę Yeh Fu Pai (lošia su kiekvienu). Dėl aistros azartiniams žaidimams, Chanas nekartą buvo patekęs į bėdą.


Laikas bėgo, Jackie Chanas jau buvo pelnęs geriausio Honkongo kaskadininko titulą, bet vis adr buvo nepatenkintas savo sėkme. Jis norėjo būti žvaigžde. Tad, kai kartą vienas mokyklos laikų draugas pasiūlė jam tikrą vaidmenį kine, Chanas beregint sutiko. Pasivadinęs Yuen Lung, jis pirmą kartą suvaidino filme „Snake Fist Fighter“ (1971), tačiau didesnės sėkmės nesulaukė ir vėl grįžo prie kaskadininko duonos. Sulaukęs 20-ojo gimtadienio, ji jau buvo nusifilmavęs 25-iuose filmuose.

Trys bandymai užkariauti Holivudą

Po nesėkmingo kelerių metų bendradarbiavo su režisieriais Lo Wei ir John Woo, Jackie Chanas pradėjo dirbti su režisieriumi Ng See- Yuen. Dirbdamas su šiuo režisieriumi Jackie Chanas pirmą kartą turėjo galimybę realizuoti savo svajones komedijos ir kung-fu žanruose. Šiuo periodu sukurti filmai „Snake in Eagle‘s Shadow“ (1978) ir „Drunken Master“ (1978) susilaukė didžiulės sėkmės ir pagaliau Chaną padarė pirmo ryškumo žvaigžde Kinijoje. Aplankius sėkmei, prasidėjo baisiausios intrigos – Chanas norėjo pradėti dirbti savarankiškai, tačiau kompanija, su kuria jis buvo pasirašęs ilgalaikį kontraktą nekaip nenorėjo jo paleisti, pradėjo persekioti ir grasinti susidorojimu. Kaip tik šiuo momentu Jackie Chanas ir pasinaudojo savo seno draugo ir vadybininko patarimu išbandyti sėkmę Holivude.


Pirmasis Jackie Chano bandymas užkariauti Holivudą buvo nesėkmingas. Jo pirmas amerikietiškas filmas „Battle Creek Brawl“ (1980) buvo visiška nesėkmė. Kituose žemiausio lygio filmuose jis dažniausia buvo samdomas japono vairuotojo vaidmenims. Chanui iki gyvo kaulo įsiėdė Holivudo studijų sistema ir tai, jog į jį visi žvelgė tik kaip į Bruce Lee pakaitalą. Netrukus Jackie Chanas grįžo į Honkongą.


Laikas, praleistas Holivude, nors ir buvo nesėkmingas, tačiau nepraėjo veltui. Iš Amerikos Chanas parsivežė daugybę idėjų ir puikiai jas pritaikė kurdamas filmus Honkonge. Taip gimė filmai „Winners and Sinners“ (1983), „Project A“ (1983) ir kiti. Po nemalonaus konflikto filmo „Heart of Dragon“ (1985) filmavimo aikštelėje, atkaklusis Jackie Chanas vėl nusprendė grįžti į Ameriką.


Sekantis jo Amerikoje sukurtas filmas „The Protector“ (1985 m.) vėlgi nesulaukė sėkmės, o Chaną ypač papiktino nereikalingos sekso scenos ir nemokšiškumas. Tačiau, kaip ir pirmos kelionės į JAV metu, ambicingasis aktorius ir režisierius vėlgi pasisėmė naudingų idėjų: filmo „The Portector“ siužeto pagrindu jis sukūrė filmą „Police Story“ (1986). Šis filmas nustatė Kinijos populiariojo kino standartus daugeliui metų: itin sėkmingas veiksmo, kovos meno, komedijos ir meilės mišinys pasirodė esąs puikus receptas. Toje pačioje dvasioje Jackie Chanas pradėjo „kepti“ kitus savo filmus: „Police Story 2“ (1988) „Supercop“ (1992), „Crime Story“ (1993) ir kt. 1994-aisiais Jackie Chanas sukūrė nuostabų filmą „Drunken Master 2“ (1994), pirmą tradicinių kovos menų filmą per pastarąjį jo kūrybos dešimtmetį. Tuo metu Jackie Chanas jau buvo pasiekęs savo karjeros viršūnę Honkonge ir jau trečia kartą nusprendė vykti į Holivudą.


1995 m. Chanas nusifilmavo veiksmo filme „Kautynės Bronkse“, kuris turėjo būti tinkamas tiek JAV, tiek Kinijos auditorijai: „klasikiniai“ Chano elementai, Amerikos aplinka, vakariečiai aktoriai. Nors filmas nebuvo didžiulis hitas, bet surinko pakankamai pinigų, kad paskatintų New Line išleisti ir kelis senesnius Jackie Chano filmus. Po šios sėkmės, Jackie Chanu rimčiau susidomėjo Holivudas ir visai netrukus jis gavo pagrindinį vaidmenį „Piko valandoje“ (1998), tapusiame vienu didžiausių metų hitu. Po šio filmo, Chanas išgarsėjo visame pasaulyje ir tapo vienu populiariausių aktorių Holivude. Pasipylė vaidmenys amerikietiškuose ir tarptautiniuose projektuose: „Kaubojus iš Šanchajaus“ (2000), „Piko valanda 2“ (2001), „Smokingas“ (2002), „Medalionas“ (2003), „Aplink pasaulį per 80 dienų“ (2004), „Ekstremalūs žudikai“ (2004).

Asmeninis gyvenimas

Džekis Čanas
Džekis Čanas

1983 m. Jackie Chanas vedė Feng-Jiao Lin ir tais pačiais metais susilaukė sūnaus, tačiau nebuvo labai monogamiškas. Dėl savo darbo pobūdžio jis nuolatos turėjo meilužių. Viena jų – buvusi „Mis Azija“ Elaine Ng, su kuria susilaukė dukters.


Jau būdamas suagęs Jackie Chanas sužinojo, kad jo šeima yra daug didesnė, nei jis visą gyvenimą manė: po daugelio metų jo tėvas atskleidė, kad jis nėra vienintelis vaikas šeimoje, bet turi dar dvi netikras seseris Australijoje ir du netkrus brolius Kinijoje. Pradėjęs tyrinėti savo šeimos šaknis bei neramų tėvų gyvenimą Kinijos kultūrinės revoliucijos metu, Jackie Chanas sukūrė dokumentinį filmą „Traces of Dragon: Jackie Chan And His Lost Family“.


Nors dabar Jackie Chanas daug dirba ir dar daugiau uždirba, didelę dalį savo pinigų skiria labdarai. Pats sulaukdavęs „Raudonojo kryžiaus“ pagalbos, kai buvo mažas, Chanas didelį dėmesį skiria vargšams ir vaikams. Dėl didžiulių aukojimų, Chanas gavo „Kinijos vaikų filantropo“ vardą, o taip pat tapo UNICEF Geros valios ambasadoriumi. Aktorius aktyviai dalyvauja JT programose kovojant su AIDS, o taip pat rūpinasi Kinijos aplinkos apsauga.


Beje, 2004 m. Jackie Chanas Havajuose atidarė savo restoraną „Ala Moana“.

Šlovė

Jackie Chanas įgyvendino savo vaikystės svajonę tapti žinomu visame pasaulyje. Šiandien jį tikrai žino visi. Kinijoje ir Japonijoje jaunos mergaitės visa dar žudosi iš meilės jam, o aplink pasaulį galima rasti gausybes Jackie Chano ženklų. Holivude, priešais Manno kiniečių restoraną yra ne tik Bruce Lee rankų įspaudai, bet ir Jackie Chano rankų, pėdų ir, be abejo, tos jo didžiulės nosies įspaudai. Jackie Chanas mėgaujasi savo šlove, o žmonės už tai jį dar labaiu myli. 2004 m. Jackie Chanas savo rankų įspaudus paliko naujoje Honkongo „Žvaigždžių alėjoje“, šalia Kinijos žvaiždžių: Sammo Hung, Tsui Hark, Maggie Cheung.